Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Najlepsze tłumaczenia!

Wersal

Pałac wersalski jest również podsumowaniem dążeń architektonicznych i na swój sposób opowiada nam o walce baroku z klasycyzmem we Francji. Historia jego jest bardzo złożona: istniały przynajmniej trzy pałace wersalskie, nie wspominając już o projektach z XVIII w.

Ów château de cartes, który budował Ludwik XIII od r. 1631, jest pierwszym Wersalem. Niebieski, biały i czerwony, pokryty wyniosłym dachem jak budynki na Place des Vosges w Paryżu, jest wyrazem sztuki nie zawdzięczającej nic Italii, tkwiącej wszystkimi korzeniami w tradycji narodowej. Ludwik XIV nie chciał go nigdy zburzyć: tworzy on i dziś jeszcze zasadniczy akcent głównego dziedzińca – Cour de Marbre. Pierwsze prace za Ludwika XIV po r. 1661 ograniczyły się zrazu do jego upiększenia. Nowy ogród, projektowany przez Le Nôtre’a, był już wtedy wspaniały: ale sam budynek był raczej siedzibą magnacką niż królewską.

Drugi Wersal (1668 – 1678) zawdzięczamy Le Vau, który pokazał co umie w Vaux-le-Vicomte, gdzie wzniósł pałac dla nadintendenta Fou- queta, współpracując z Le Brunem, któremu była powierzona dekoracja wnętrz. Współpracując ze sobą w Wersalu ci sami artyści reprezentują fazę italianizującą i barokową w historii rezydencji. Z trzech stron otoczył Le Vau stary pałac nowymi budowlami. Od strony miasta skrzydła kończyły się portykiem o 6 kolumnach i posiadały dach płaski, ozdobiony posągami: w sto lat później zastąpiły je skrzydła Gabriela. Od strony ogrodu znajdował się ten sam, co dziś, korpus główny pałacu – długi prostokąt pokryty dachem płaskim, z mocno podkreślonym przyziemiem tworzącym podmurowanie górnych kondygnacji: piano nobile i piętra-atty- ki. Korpus był rozcięty pośrodku: górne kondygnacje rozwierały się studnią głębokiego cienia, z tarasem ponad przyziemiem wyłożonym posadzką marmurową, i z fontanną. Wewnątrz arcydziełem Le Bruna były tzw. Schody Ambasadorów (dziś nieistniejące), pełne łudzących oko pomysłów i zmyślonych perspektyw, w których malowani dworacy i zwierzęta zdawali się podziwiać orszak królewski.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.