Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Najlepsze tłumaczenia!

Velazquez i jego obrazy – dalszy opis

Spośród rzymskich obrazów Velazqueza na czoło wysuwa się zdecydowanie Kuźnia Wulkana. Sam artysta przyznał, że inwencję do tej kompozycji dały mu freski Michała Anioła przedstawiające nagie akty męskie, których ze względu na „nieprzyzwoitość” w Hiszpanii nie malowano. Jakoż obraz ukazuje wnętrze kuźni z obnażonymi – ze względu na temperaturę – torsami kowali. Jest to kuźnia olimpijskiego boga Wulkana, parającego się wyrobem piorunów dla Jowisza i zbroi dla różnych bogów olimpijskich. Malarz przedstawił scenę, kiedy to Apollo – zgodnie z mitem antycznym – donosi Wulkanowi, iż żona jego, Wenus, zdradza go właśnie z Marsem. Ta wiadomość wywołuje poruszenie: Wulkan przegina się ku tyłowi pod obuchem straszliwej dlań wiadomości, czterej pomocnicy mistrza porzucili pracę, wlepiwszy oczy w zwiastuna.

Obraz jest interesujący przede wszystkim ze względu na efekty luministyczne. Wnętrze kuźni, samo przez się ponure, jak bodegony sewilskie, oświetlone zostało w sposób zróżnicowany: pierwsze, najsilniejsze światło – choć z nie określonego źródła – pada z góry od lewej strony, rozjaśniając intensywnie postać Apollina i nagie torsy kowali: drugie źródło światła – to wielka aureola Apollina, rzucająca refleksy na postać Wulkana: wreszcie rozżarzone na kowadle żelazo i palenisko oświetlają fragmenty wnętrza kuźni.

Malowidło to, jak i Konkurs pijacki, skomponowane zostało na zasadzie kontrastów. Jak tam Bachus, tak tutaj Apollo stanowi jaskrawo jasną plamę, a obłe jego ciało wyraźnie kontrastuje z ogorzałymi, żylastymi torsami kowali, jakby zapożyczonych w istocie od Michała Anioła. Różnica kompozycyjna polega głównie na tym, że Bachus i jego wyznawcy pokazani zostali frontalnie, jakby pozowali artyście, podczas gdy w Kuźni wszyscy kowale podporządkowani są akcji i ukazani w sposób zupełnie barokowy, to znaczy uchwyceni w pozycjach „momentowych”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.