Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Najlepsze tłumaczenia!

SZTUKA IRLANDZKA I ANGLOSASKA CZ. II

Z Irlandii pochodzą również niektóre z najdawniejszych przykładów rzeźby średniowiecznej. Są to krzyże bardzo szczególnego rodzaju: koło, od którego rozchodzą się ramiona krzyża. W VIII w. w Irlandii środkowej krzyże z Ahenny, z Killamery, Kilreas mają dekorację składającą się ze spiral wytłaczanych, z plecionek o cienkiej kresce, ze scen polowań na jelenie i epizodów wojennych. Poczynając od IX w. więcej miejsca zajmują sceny religijne (krzyż z Monasterboice, ok. r. 910). W XI w. ornament wysunie się znowu na pierwsze miejsce.

Najważniejsze wydarzenie w historii Kościoła wczesnego średniowiecza – nawrócenie Anglosasów – nie mogło nie pozostawić śladów również w sztuce. Było to dzieło benedyktynów rzymskich, kierowanych przez opata Augustyna, który w r. 597 założył arcybiskupstwo w Canterbury. Chociaż Celtowie nie uczestniczyli w tej akcji, a nawet patrzyli na nią bardzo niechętnym okiem, jakby przykra była dla nich myśl, że ich prześladowcy mogą również osiągnąć zbawienie, w sztuce anglosaskiej krzyżują się wpływy celtyckie i rzymskie. Tak więc w dziedzinie architektury za przykładem Rzymu budowano kościoły kamienne. Augustyn zbudował w Canterbury bazylikę pod wezwaniem Zbawiciela, na wzór bazyliki lateraneńskiej. Wilfrid wznosił wspaniałe kościoły w swoich opactwach Ripon i Hexham. Sprowadzano murarzy i szklarzy z kontynentu. Były tam wyroby złotnicze i złote hafty. Rękopisy natomiast były pochodzenia irlandzkiego. Rękopisy z Northumberland były z nimi prawie identyczne, chociaż plecionka bardziej giętka w mniejszym trochę stopniu starała się sprowadzić figurę ludzką do roli ornamentu. Plecionki te naśladowano szeroko na kontynencie za pośrednictwem Ewangeliarza w traktowaniu postaci ludzkiej i w kompozycji stronic łączy ona manierę irlandzką z wpływami bizantyńskimi i -klasycznymi (Codex Aureus, około r. 790, Sztokholm).

Anglia wywierać będzie głęboki wpływ na dalszy rozwój sztuki Zachodu. Stamtąd w dużym stopniu wywodzić się będzie renesans karoliński. Miniatura irlandzka oddziaływać będzie na miniaturę karolińską, a nawet romańską, dostarczy ona również rzeźbie romańskiej pewnych elementów ze swego stylu ornamentalnego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.