Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Najlepsze tłumaczenia!

Prusy – architektura

W ciągu całego prawie wieku XVII architektura Brandenburgii ulegała wpływom holenderskim, a ruch artystyczny w tym kraju posiadał cechy zupełnie prowincjonalne. Dopiero gdy elektor Fryderyk III ogłosił się w roku 1701 królem Prus jako Fryderyk I – postanowił przekształcić Berlin w stolicę godną nowego królestwa. Zaczął się tam więc teraz dopiero ruch budowlany na większą skalę, a brak miejscowych fachowców w pierwszej fazie zastąpili emigranci francuscy, przybywający do Prus po zniesieniu w 1685 r. przez Ludwika XIV edyktu nantejskiego.

Takim emigrantem hugenotem był architekt Jean de Bodt (1670-1745), który w latach 1695-1706 zbudował w Berlinie wielki arsenał (Zeughaus) według zmienionych przez siebie planów, które pierwotnie sporządził Blondeł. Jest to wielka, choć niska budowla wieloosiowa zwieńczona balustradą, o ogromnych oknach przedzielonych pilastrami. Jeżeli dodamy do tego, że gmach posiada rustykę, otrzymamy budynek surowy, powściągliwy, wybitnie klasycyzujący, z wyraźnym nawiązaniem do nowego skrzydła Luwru – co jest rzeczą zrozumiałą u architektów francuskich.

Te wpływy klasycyzującego baroku reprezentował na gruncie berlińskim również inny przybysz-architekt, tym razem z Polski. Był nim gdańszczanin Andrzej Schluter (ok. 1660- 17.14). Z wykształcenia był on rzeźbiarzem i jako taki przede wszystkim zaznaczył się w Warszawie i Berlinie, lecz architektura nie była mu obca, gdyż w Polsce przez wiele lat współpracował z najwybitniejszym architektem tego czasu – Tyl- manem van Gameren. W roku 1694 wstąpił na służbę elektora Fryderyka i niebawem został profesorem, a następnie rektorem berlińskiej akademii.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.