Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Szczecinie? Najlepsze tłumaczenia!

OKRES ROZWINIĘTEGO I POZNEGO BAROKU W POLSCE

Długotrwały okres wojen (kozackich, szwedzkich, tureckich: 1648-1676) zrujnował kraj pod względem ekonomicznym, przynosząc również nieobliczalne straty na polu kultury. Wiele miast uległo dewastacji, wycofujący się Szwedzi, jeżeli im czas na to pozwolił, wysadzali w powietrze zamki obronne, kościoły i pałace, nie mówiąc już o grabieży dzieł sztuki.

Nadszedł więc okres odbudowy tego, co się jeszcze dało odrestaurować. Pojawia się wtedy pierwszy właściwie poradnik architektoniczny – Krótka nauka budownicza… (Kraków 1659) – którego autorem był przypuszczalnie marszałek Łukasz Opaliński. Są to wskazówki raczej praktyczne, mówiące o budowie pałaców i dworów „podług nieba i zwyczaju polskiego”, tj. stosownie do klimatu i warunków społecznych.

Nowa faza budownictwa zaczyna się dopiero za panowania Jana III. Po uciążliwych wojnach pogłębiły się w naszym spo- łeczeństwie nie tylko różnice stanowe, ale i ekonomiczne. Mieszczaństwo było zrujnowane, zubożała średnia i drobna szlachta, a kryzys gospodarczy przetrwały tylko dwa najsilniejsze organizmy – wielcy latyfundyści i Kościół: one to teraz narzucać będą swą wolę we wszystkich niemal dziedzinach życia narodu i państwa. Znajdzie to wyraźne odbicie i w architekturze: będzie to okres budowania głównie pałaców, kościołów i klasztorów.

W architekturze sakralnej dominować będzie barok rzymski w różnych jego wydaniach: ‚w architekturze pałacowej odróżnić się da typ tradycyjny (z narożnikowymi alkierzami), typ wzorujący się na willach włoskich, bądź wreszcie ulegający formie klasycystycznej, której propagatorem była Francja.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.